Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna istinaden çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” dahilinde, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, israfın önlenmesi, çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırılması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Düzenlenme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

Halihazırda mevcut mesken sahipleri, devlet tarafından zorunlu hala getirilen Enerji Kimlik Belgesini 31 Aralık 2019 tarihine kadar almamaları halinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren meskenlerin alım/satım ve kiralama işlemlerini yapamayacaktır. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı almış ve Enerji Kimlik Belgesi almamış meskenler ise iskan ruhsatını almaları mümkün değildir.

Enerji tüketiminin artması ile açığa çıkan ekonomik ve çevresel etkiler bireylerden başlamak üzere ülkemiz hatta tüm dünyayı saran bir problemdir. Enerjide sistemlerin termal verimini artırmak ciddi yatırımlar isteyen ve zorlayıcı bir iştir. Enerji tasarruf sağlamak ve enerjiyi verimli kullanmak ise termal verim artırmaktan daha kolay ve etkili olduğu için Enerji Verimliliği Kanunu çok ciddi önem arz etmektedir.

Aklınızdaki soruları cevap bulmak ve Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hakkında bilgi almak için firmamıza danışabilirsiniz.

Konutlar
Ofisler
Eğitim Binaları
Sağlık Binaları
Alışveriş ve Ticaret Merkezleri